Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
  İZMİRİN HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
      BERGAMA TÜRBELERİ
      MERKEZ TÜRBELERİ
      BUCA TÜRBELERİ
      TORBALI TÜRBELERİ
      GÜZELBAHÇE TÜRBELERİ
      NARLIDERE TÜRBELERİ
      BALÇOVA TÜRBELERİ
      BAYINDIR TÜRBELERİ
      BORNOVA TÜRBELERİ
      ÇEŞME TÜRBELERİ
      ÇİĞLİ TÜRBELERİ
      DİKİLİ TÜRBELERİ
      GAZİEMİR TÜRBELERİ
      KARABAĞLAR TÜRBELERİ
      KEMALPAŞA TÜRBESİ
      KİRAZ TÜRBELERİ
      MENDERES TÜRBELERİ
      MENEMEN TÜRBELERİ
      ÖDEMİŞ TÜRBELERİ
      SEFERİHİSAR TÜRBELERİ
      SELÇUK TÜRBELERİ
      TİRE TÜRBELERİ
      URLA TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
Hamza Baba Türbesi - ( Kemalpaşa )

Hamza baba Türbesi, İzmir’in Kemalpaşa ilçesine 30 km. uzaklıktaki Eski Hamza baba köyünde bulunmaktadır. Köy 25 haneli ve 250 nüfuslu küçük bir orman köyüdür.

Tanımlayabileceğimiz en belirgin kimliği ile Hamza Baba Batı Anadolu'da Manisa Yöresinin fethi ve islamlaştırılması ile bağlantılı bilgilere göre Horosan'dan gelmiş gazi erenlerden hatta Anadolu'nun fetihler çağı temsilcilerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. "Kolonizatör Türk dervişleri" olarak tanımlandığı şahsiyetler arasında Hamza Baba da geçmektedir.

Hamza Baba'nın Saruhan Bey ile Harzemşah ordusunda birlikte bulunmaları sebebiyle tanışmakta oldukları ve Hamza Baba'nın yine bu sebeple kendisine yurd olarak Saruhanoğulları Beyliği himayesi altında bulunan Nif'i seçmesi normaldir.Bunun üzerine Nif (Kemalpaşa) ile Yengi (Turgutlu) kervan yolu üzerinden 5 kilometre uzaklıktaki bir yeri seçen Hamza Baba bu metruk Bizans kalıntısı ören yerine dergah kurar.Dergah'ta ayırım gözetmeksizin Türk ve Rum ahalinin çocukları birlikte eğitim görürler. Bu nedenle Hamza Baba'nın binlerce müslim, gayri müslim kadın erkek müridi olur.

Hamza Baba ile Şehzade II. Murat arasındaki ilişki bir süre sonra dostluğa dönüşür. Bu dostluk ve muhabbetin altında her ikisinin de Hacı Bektaş Veli’ye karşı olan sevgi ve saygılarından kaynaklandığı söylenir. Hamza Baba, Manisa’ya yaptığı ziyaretlerden birisinde ölür. Manisalılar Hamza Baba’ya sahip çıkarak onu Manisa’da yapılacak bir türbeye gömmeyi isterler. Hamza Baba’nın erleri ise onu Hamza baba köyüne götürmek isterler. Sonuçta Hamza Baba şu an türbesi olan yere gömülür.

Türbenin bakımını Hamza baba soyundan geldiği söylenilen, bu konuda elinde Hilafet Fermanı bulunan Postnişin yürütür.Çevre halkının anlattıklarına ve Postnişin Ali İhsan Özerin elindeki ferman ve diğer vesikalardan anlaşıldığına göre, Hamza baba 1530 yıllarında 10.000. askeri ile Horasanın Balkayıp bölgesinden Anadoluya gelmiştir. Ahmet Yesevi dervişlerinden olduğu rivayet edilmektedir. Şu anda türbenin bulunduğu yerleri fetheder ve yerleşir.

KAYNAK: NİF'TEN KEMALPAŞA'YA (RAHİM SAĞ)
Hamza Baba Türbesi - ( Kemalpaşa ) Fotoğraf Galerisi